który tran wybrać ? polski ranking

który tran jest najzdrowszy? polski ranking

Długo czekałam  ranking tranów dostępnych na naszym rynku .

Tran, że jest zdrowy, dobry dla wszystkich i niemal na wszystko  – o tym chyba wie każdy. Nie wspomina się jednak o tym, że mięso ryb jest bardzo zanieczyszczone toksynami, metami ciężkimi, pestycydami, antybiotykami i innymi substancjami bardzo szkodliwymi dla naszego zdrowia. Wszystkie te substancje gromadzą się w tłuszczu ryb, a szczególnie w wątrobie, z której produkowany jest tran. Żaden z producentów tranów dostępnych na polskim rynku nie udostępnia informacji dotyczących  czystości  swojego produktu.

Mamy już pierwszy ranking przeprowadzony przez  Jagiellońskie Centrum Innowacji w Krakowie. Dokładnie opisuje on zawartość witamin A,D,E, kwasów omega -3 EPA i DHA. Niestety, na temat zanieczyszczeń jest tylko krótka wzmianka dotycząca metali ciężkich, a co z pestycydami, PCB, antybiotykami?

Pozostaje jeszcze  sporo niewiadomych. Zażywając tran, należy pamiętać że to nie samo zdrowie. Nie przekraczajmy zalecanej dawki i nie oszczędzajmy na zakupie, kupujmy tran sprawdzonego producenta.

Poniżej treść badania.

W sezonie jesienno-zimowym, sprzedaż produktów zawierających kwasy omega-3 wyraźnie wzrasta. W trosce o świadomy wybór konsumenta, Instytut Jakości Jagiellońskiego Centrum Innowacji sfinansował i przeprowadził własny ranking tranów.Ranking powstał w oparciu o przeprowadzone w akredytowanych laboratoriach badawczych analizy na wybranych produktach. Ocena produktów, zakupionych w trzech różnych seriach produkcyjnych każdy, została dokonana w oparciu o takie kryteria jak:

  • ilość kwasów EPA i DHA w dziennej dawce zalecanej przez producenta,
  • zawartość witamin w dziennej dawce zalecanej przez producenta (w szczególności witaminy  D3),
  • zgodność z deklaracją producenta dla zawartości EPA i DHA, oraz witamin (A,E i D),
  • zawartość zanieczyszczeń (metale ciężkie),
  • świeżość produktu,
  • koszt dziennej dawki (ekonomia zakupu).

Pełna wersja badania dostępna na stronie Jagiellońskiego Centrum Innowacji w Krakowie.

Co w tranie piszczy? Mamy pierwszy ranking! Pełny opis rankingu

Wyniki rankingu:

RANking tranow

 

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 4,50 out of 5)
Loading...