pijesz dużo ZIELONEJ HERBATY? Uważaj bo jest szkodliwa dla WĄTROBY

Zielona herbata uważana była dotychczas jako esencja zdrowia. Prawdą jest, że duża zawartość polifenoli i antyoksydantów decyduje o jej właściwościach przeciwzapalnych i przeciwnowotworowych, sprawdza się też jako "spalacz" tłuszczu w dietach redukcyjnych. Istnieje jednak drugie oblicze tej rośliny, badania dowodzą, że częste picie zielonej herbaty może powodować ostrą niewydolność wątroby.

Stosowanie ziół (w tym herbat) i suplementów diety w ostatnich latach dynamicznie wzrasta. Szukamy naturalnych sposobów na „podreperowanie” zdrowia” czy pozbycie się choroby. Zioła w powszechnej opinii są uważane za 100% bezpieczne, dlatego wybierając dowolne mieszanki  nie zastanawiamy się nad skutkami ubocznymi przy ich długotrwałym stosowaniu. A zioła podobnie jak leki zawierają składniki aktywne, które bardzo często obciążają pracę wątroby lub nerek.  Wszystkie środki lecznicze, nawet te najlepiej zbadane i uznane za bezpieczne, mogą wykazywać działania niepożądane, a nawet groźne powikłania toksyczne.

hepatoksyczność - szkodliwy dla wątroby

Zmiany w wątrobie wywołane przez zioła i preparaty roślinne mają bardzo zróżnicowany charakter. Niekiedy mogą to być nieprawidłowości jedynie na poziomie funkcjonalnym hepatocytów,  cechujące się wzrostem aktywności enzymów wątrobowych. Zioła mogą wywoływać zmiany o charakterze ostrej martwicy,ostrego i przewlekłego zapalenia, stłuszczenia, kamica pęcherzyka żółciowego, zmiany naczyniowe, a nawet marskość wątroby.

Uważaj – te zioła szkodzą w nadmiarze

Zielona herbata (Camellia sinensis) popularna herbata i składnik wielu suplementów stosownych w celach odchudzania.  Hepatoksyczność:  ostre zapalenie wątroby.

Glistnik inaczej jaskółcze ziele (Greater celandine) wykazuje działanie przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe, stosowany kamicy i zapaleniach dróg żółciowych. Hepatoksyczność:  ostre zapalenie wątroby.

Tarczyca bajkalska (Scutellaria lateriflora) z uwagi na jej wysoką aktyność biologiczną często określa się mianem „złotego zioła” wykazuje m,.in. działanie przeciwnowotworowe, przeciwzapalne, rozkurczowe, uspokajające.  Hepatoksyczność: ostre zapalenie wątroby.

Owoc senesu (Senna) bardzo popularny składnik suplementów diety i preparatów ziołowych o działaniu przeczyszczającym. Hepatoksyczność: ostre zapalenie wątroby, zespół utrudnionego odpływu krwi z zatok i żył wątrobowych.

Podbiał pospolity (Coltsfoot) popularny w leczeniu nieżyty górnych dróg oddechowych.   Hepatoksyczność: uszkodzenia  zespół utrudnionego odpływu krwi z zatok i żył wątrobowych

Mięta polei (Mentha pulegium) - wewnętrznie stosuje się go jako środek odkażający drogi oddechowe, a także w bólach brzucha i osłabieniu. Hepatoksyczność: ostra niewydolność wątroby przypominająca w obrazie klinicznym zatrucia paracetamolem.

Świeca wróżka (Actaea racemosa) - stosowany głównie przez kobiety w celu łagodzenia objawów menopauzy, ale również w nieżytach górnych dróg oddechowych,bólach stawów, mięśni, i jako wspomagający leczenie otyłości. Hepatoksyczność: ostra niewydolność wątroby, autoimmunologiczne zapalenie wątroby

Żywokost lekarski (Symphytum officinale) stosowana jako ludowa „herbata ziołowa”. Hepatoksyczność: powoduje zespół utrudnionego odpływu krwi z zatok i żył wątrobowych

pić czy nie pić zieloną herbatę?

Nie ma powodów do paniki, do uszkodzenia wątroby przez produkty roślinne i suplementy diety dochodzi rzadko. Trzeba tylko pamiętać o umiarze, zmieniać skład mieszanek ziołowych ,pić zioła  maksymalnie przez 2-3 miesiące, z 1 miesięczna przerwą. Nie należy  przesadzać z ilością wypijanej zielonej herbaty, 300ml dziennie to wciąż samo zdrowie. Polecam herbaty owocowe,  szczególnie z aronii, dzikiej róży, czarnej porzeczki, malinową, żurawinową.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Andrzej Habior, Zioła i suplementy diet a ryzyko uszkodzenia wątroby, Gastroenterologia Kliniczna2012, tom 4, nr 2, 59–68

zdjęcie utworzone przez ededchechine - pl.freepik.com