dlaczego zbyt mała ILOŚĆ SNU wiąże się ze wzrostem wagi?

Śpisz 4-5 godzin na dobę i myślisz że jest ok? Nieprawda, wszelkie niedobory snu powodują spore zaburzenia  hormonalne. Jeśli dodatkowo zaczynasz przybierać na wadze oznacza, że Twój organizm zaczyna pracować w trybie "awaryjnym". Dlaczego zbyt mała ILOŚĆ SNU wiąże się ze wzrostem wagi?

Rytmy biologiczne zapewniają prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Jednym z najważniejszych jest rytm dobowy (okołodobowy) , który trwa ok. 24-25 godzin i reguluje bardzo ważne funkcje takie jak: regulacja ciśnienia tętnicznego czy temperatury ciała. Zegar biologiczny sterowany jest przez podwzgórze,  które wydziela hormon melatoninę  tzw. hormon snu.

szukając przyczyny zaburzeń snu

Nadmiar sztucznego światła w otoczeniu monitowanego również przez telewizor, laptop, komputer czy komórkę powoduje zmniejszanie wydzielania melatoniny. Zaburzenie rytmu okołodobowego powodują również nieregularne pory snu, aktywność w późnych godzinach (np. praca zmianowa) oraz późne posiłki spożywane zbyt krótko przed porą snu. Wszystkie te czynniki powodują zaburzenia w wydzielaniu melatoniny, czego konsekwencją obniżenie ilości i jakości snu a także zwiększenie ryzyka depresji.

co łączy bezsenność z nadmiernym apetytem?

Brak/niedobór snu powodowany jest niedoborem melatoniny, czyli ingeruje w gospodarkę hormonalną, a to zły początek. Układ hormonalny człowieka to zintegrowany mechanizm, wystarczyć zaburzyć równowagę jednego z  hormonów, by ruszyła lawina patologicznych zmian. Jak to się dzieje? Zła jakość i  ilość snu wywiera bezpośredni wpływ na inne ważne hormony  odpowiedzialne za odżywianie - głodu i sytości.  Funkcjonując w stanie niedoborów melatoniny, organizm  zmniejsza wydzielanie leptyny, odpowiedzialnej za uczucie sytości. W konsekwencji sygnał o osiągnięciu sytości dociera do mózgu wolniej, przez co zostaje produkowana większa ilość greliny- hormonu głodu, zwiększającego apetyt. W konsekwencji nieprawidłowy sen może prowadzić co częstszego sięgania po przekąski, a w perspektywie długoterminowej do zaburzeń odżywiania.

dobry sen chroni przed chorobami

SEN. wiesz że sen działa przeciwnowotworowo?

nigdy nie jest za późno na dobre decyzje

Jeśli niedosypiasz i jednocześnie zauważasz, że przybierasz na wadze, że masz coraz częstsze spadki nastrojów, warto podjąć dobrą decyzję i zatroszczyć się o siebie. Oto kilka skutecznych zasad.

  1. Regularne odżywianie to podstawa! Zachowaj kolejność posiłków w 4-godzinnych odstępach czasowych: I śniadanie (do 30-40 min od przebudzenia), po 4-godzinach II śniadanie, po 4 godzinach obiad ( syty posiłek), po 4 godzinach kolacja (łatwostrawny posiłek, najlepiej bezmięsny typu; gulasz warzywny z kaszą, zupa krem), po 3-4 godzinach - SEN

  2. Aktywność fizyczna! Wykonaj dziennie przynajmniej 8-10 tyś kroków

  3. Wycisz się. 1-2 godziny przed snem - bez telewizora, telefonu czy laptopa, w zamian dobra książka

  4. Myśl pozytywnie 🙂

  5. Śpij przynajmniej 8godzin na dobę

  6. Możesz się wspomóc suplementacją melatoniny 5g / dziennie
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Zaburzenia odżywiania z zaburzenia rytmu dobowego, Food Science, nr1, 2019