błonnik witalny skuteczniejszy niż zwykły błonnik?

ciąg dalszy walki z otyłością albo o kolejnym sposobie na szybszą redukcję masy ciała…

przede wszystkim:  suplementując różne preparaty dostępne na rynku bez zmiany nawyków żywieniowych, nie wpłyniesz na poprawę swojego stanu zdrowia. Tym samym można uznać, że bez właściwej diety wszystkie dobre rady na idealną sylwetkę będą po prostu nieskuteczne. Ale jeśli podejmiesz się osiągnięcia celu, właściwego BMI, błonnik witalny przyspieszy regenerację i poprawi Twoje samopoczucie.

co to jest błonnik witalny?

Błonnik pokarmowy inaczej włókno pokarmowe , to niepodlegający procesom trawiennym polisacharyd podobny do skrobi. Błonnik nierozpuszczalny w wodzie nie jest rozkładany przez mikroflorę  jelitową, dzięki pęcznieje w trakcie pasażu przez układ pokarmowy, dając efekt sytości i szybszej perystaltyki jelit. Tego rodzaju błonnik określany jest jako błonnik witalny.

Rośliny zawierające błonnik witalny  to babka płesznik (Plantago psyllium) oraz babka jajkowata (Plantago ovale). W Polsce rzadko hodowana ze względu na popularność siemienia lnianego, które ma podobne właściwości.

Szczególne znaczenie właściwościom błonnika witalnego nadają rozpuszczalne w wodzie  frakcje polisacharydów, które zawarte są w śluzie łupiny nasienia. Skład nasion babki jest bardzo bogaty, są to kwaśne arabinoksylany, kwas galakturonowy oraz ramnozę, a także  białko, olej tłusty, fitosterole, triperteny i aukubiny.

właściwości błonnika są wszechstronne

odchudza

Właściwości babki pełsznik są naprawdę imponujące;  bo regulacji oprócz regulacji masy ciała (działa odchudzająco), również  ogranicza wchłanianie tłuszczów, reguluje apetyt oraz przyspieszenia przemiany

suplement dla cukrzyków

Szybsze usuwanie toksycznych produktów metabolizmu wiąże się z obniżeniem poziomu cholesterolu we krwi, wzrostem HDL oraz poprawą gospodarki węglowodanowej u chorych na cukrzycę.

przeciwkaszlowo i przeciwbakteryjnie

Oprócz wpływu na metabolizm przypisuje się jej również właściwości przeciwkaszlowe, wykrztuśne, przeciwbakteryjne, moczopędne i przeciwbólowe .

okłady na skórę w AZS

Należy również wspomnieć, że okłady wykonywane ze śluzu nasion mają właściwości nawilżające oraz łagodzące, dzięki czemu są skutecznie wykorzystywane w dermatologii, m.in. w atopowym zapaleniu skóry, stanach zapalnych, trądziku różowatym, suchości skóry oraz łuszczycy .

babka jajkowata na zaparcia

Z kolei właściwości babki jajowatej (Plantago ovata) ma największe znaczenie w leczeniu ostrych zaparć oraz innych schorzeń układu pokarmowego oraz w chorobach układu oddechowego.Co ciekawe, jest ona również stosowana przy produkcji coca-coli.


Drugi rodzaj błonnika to ten rozpuszczalny w wodzie, zaliczamy do niego pektyny, gumy, hemicelulozy i beta-glukany. Błonnik rozpuszczalny może być degradowany przez drobnoustroje w przewodzie pokarmowym, a przez to stanowi pewną wartość energetyczną .

Diety z dużą ilością błonnika obniżają zatem poposiłkową odpowiedź glukozy i insuliny. Jest to niezmiernie ważne, ponieważ poprawiają dzięki temu profil lipidowy pacjentów oraz wspomagają leczenie cukrzycy. Błonnik rozpuszczalny absorbuje sole kwasów żółciowych w jelicie, co wtórnie powoduje obniżenie poziomu cholesterolu całkowitego, triglicerydów oraz frakcji LDL. Według zaleceń TLC (Terapeutic Life Changes) w profilaktyce chorób sercowo-naczyniowych powinniśmy spożywać 20-30 g błonnika na dobę, a w cukrzycy nawet do 50 g.

Błonnik rozpuszczalny w wodzie Błonnik nierozpuszczalny w wodzie
regulacja perystaltyki jelit, zwiększenie objętości i masy stolca, skrócenie czasu pasażu jelitowego korzystny w zaparciach
regulacja glikemii poposiłkowej stabilizacja poziomu cukru
obniżenie poziomu cholesterolu, LDL i Apo-B regulacja gospodarki lipidowej
regulacja gospodarki kwasów żółciowych i zapobieganie powstawania kamieni żółciowych prewencja kamicy żółciowej
zwiększenie uczucia sytości ułatwienie obniżania masy ciała
działanie prebiotyczne prewencja nowotworów jelita grubego
obniżanie ciśnienia tętniczego
usuwanie toksyn z organizmu

glukomann na redukcję masy ciała

Frakcja rozpuszczalna w wodzie zmienia się w żel, co ogranicza pasaż jelitowy i wchłanianie innych substancji. Krótkołańcuchowe kwasy tłuszczowe obniżają pH, zwiększają liczbę bakterii flory fizjologicznej, zmniejszają ryzyko rozwoju bakterii patogennych oraz stymulują wzrost nabłonka przewodu pokarmowego. Szczególną rolę w leczeniu zaparć u kobiet w ciąży oraz u dzieci odgrywa glukomannan. Potwierdzono, że sprzyja on również łagodnej redukcji masy ciała w tych grupach

Glukomannan zmniejsza przyswajanie tłuszczów oraz białek z diety przez ograniczenie kontaktu tych składników odżywczych z kosmkami jelitowymi, a tworząc w żołądku lepki żel, opóźnia jego opróżnianie i spowalnia tranzyt pokarmu w jelicie cienkim, co wywołuje uczucie sytości. Warto również wspomnieć o najnowszych doniesieniach na temat kwasu fitynowego, który do tej pory uważany był za mało wartościowy składnik pożywienia. Obecnie podkreśla się jego skuteczność w profilaktyce nowotworów (m.in. raka jelita grubego, sutka, prostaty, przełyku, krtani, wątroby, trzustki, skóry), posiada właściwości antyoksydacyjne i immunomodulujące, ponadto ogranicza

błonnik to witalność

Wszystkie badania sugerują jednak, że zarówno błonnik rozpuszczalny, jak i nierozpuszczalny w wodzie uzupełniają wzajemnie swoje działania i mają pozytywny wpływ na funkcjonowanie organizmu. Analogicznie do rozważań na temat spiruliny, podobnie w przypadku błonnika witalnego warto ponownie podkreślić, że sama suplementacja preparatami dostępnymi na rynku aptecznym nie wpłynie należycie na poprawę parametrów układu krążenia i gospodarki węglowodanowej u osób otyłych.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

Zygmunt Zdrojewicz, Aleksandra Idzior, Olga Kocjan,  Spirulina i błonnik witalny a leczenie otyłości, Medycyna Rodzinna 1/2015, s. 18-22